Birçok kişi tarafından merak edilen konulardan birisi hamilelikte seks yapmak sakıncalı olup olmadığıdır. Bu konuda kesin olarak söylenebilir ki hamilelikte seks yapmanın herhangi bir sakıncası yoktur. Hamilelikte tüm süreç normal seyrettiği sürece çiftler istediği kadar seks yapabilir ve zevki doruklarına kadar yaşayabilir. Ancak çoğu kişide özellikle hamileliğin ilk döneminde çeşitli nedenlerden ötürü seks yapma isteği azalabilir. Bu nedenler;

  • Yorgunluk
  • Hormonal dalgalanma
  • Mide Bulantısı
  • Meme Hassasiyeti

Gibi nedenlerden ötürü istek azalabilir. Hamilelik ilerledikçe aynı zamanda kadınlarda kilo alma hali ve sırt ağrısı gibi nedenlerden ötürü cinsel istek gittikçe azalabilir. Kadınların bu süreç içerisinde hissettiği duygular değişim gösterebilir. Hamilelik sürecinde çeşitli düşüncelere girerken sürekli bir endişeli olma hali ve şüpheler aklınızı kurcalamaya neden olabilir.

Hamlelikte Seks Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelik sürecinde her şey olması gerektiği gibi ilerlerse seks yapmanın herhangi bir sakıncası yoktur. Gelişmekte olan bebeğiniz uterusun güçlü kasları sayesinde korunur. Bu durumdan ötürü yaşanan cinsel aktiviteler bebeğinizi olumsuz etkilemez. Ayrıca çiftler hamilelik sırasında cinsel aktivite yapmaya çekingen olabiliyor. Bu durumun nedeni ilişkinin düşüğe neden olabilme korkusudur. Yapılmak istenen seksin genel olarak düşüğün temel sebebi olması az bir ihtimaldir. Düşük normal şekilde gelişim gösteremeyen fetüsün olduğu zaman ortaya çıkar.

Hamilelik Sırasında Cinsel Pozisyonlar

Hamilelik sırasında kadınlar kendisini rahat hissettiği pozisyonlarda ilişkiye girebilir. Bu konuda en önemli kriter rahatlıktır. Cinsel pozisyonların çoğunun yapılması kadınlar için zor bir durum olsa da bu konuda yine kadınlar kendisini bilebilir. Kadınlar için en rahat pozisyon bu noktada sırt üstü uzanmak veya eşinin yanında yatar pozisyonda yatmak olabilir. Bu noktada en önemli kriter rahatlık olacağı için zevkin en doruklarında yaşanması bu sayede mümkün hale gelebilir. Karşılıklı zevkin alınabilmesi için kadınların burada rahat olması önemlidir. Kadınlar bu süreçte kendi yaratıcılığını kullanarak değişik pozisyonlarda cinsel ilişki yaşayabilir. Hamilelik sırasında oral seks en güvenli yoldur. Ancak anal ve vakinal seksin herhangi bir sakıncası yoktur.