Günümüzde birçok kişinin yaşadığı olumsuz durumlar sonrasında cinsel fonksiyon bozukluğu oluşturabiliyor. Bunların başında özellikle kalp-damar rahatsızlıklarını bulunmaktadır. Bu hastalıklar cinsel yaşamı olumsuz etkilemektedir.

  • Kanser
  • Şeker Hastalığı
  • Kronik böbrek
  • Felç
  • Omurilik Yaralanmaları
  • Romatizmal Sorunlar
  • Böbrek Yetmezliği
  • Parkinson

Gibi rahatsızlıklar nedeniyle cinsel yaşam olumsuz etkileniyor. Kadınlar ve erkekler ortaya çıkan b u rahatsızlıklar nedeniyle cinsel yaşamdan sürekli uzak kalmaktadır. Cinsel yaşamınızda bir sorun yaşanması bedensel ve duygusal sorunları beraberinde getiriyor. Özellikle kanser ameliyatları ve kalp damar hastalarının çoğu cinsel fonksiyon rahatsızlığı yaşamaktadır. Bu konuda çözümün en iyi şekilde oluşturulabilmesi için özel rehabilitasyon ve tedavi programları uygulanmaktadır. Bu programlar sayesinde hastalar cinsel aktivitelerden uzak kalma ihtimalini azaltmaktadır. Özellikle Felçli hastaların %50’si uygun tedavi uygulandıktan sonra belli bir süre sonra orgazm yaşamaları mümkün hale gelebiliyor.

Uzmanlar tarafından önerilere göre cinsel yaşamın olumsuz etkilenmemesi için kişilerin ayrıca beraberlik öncesinde alkol almaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra seksten önce ağır yemek yenmemesi gerekmektedir. Ayrıca oda sıcaklığının sizin rahat edeceğiniz şekilde ayarlanmasına dikkat ediniz. Sinirli ve gergin hissettiğiniz zamanlarda cinsel ilişkiye girmeyiniz. Cinsel ilişkide zorlanacağınız pozisyonların aksine daha rahat olabileceğiniz pozisyonları denemelisiniz. Kalp ilaçları kullanıyorsanız bunları kolay ulaşabileceğiniz bir yere koymanız tavsiye edilir.

Cinsel Yaşamı Olumsuz Etkileyen Faktörler

Cinsel yaşamı olumsuz etkileyen faktörler arasında meme kanseri ve genital kanserler bulunmaktadır. Ayrıca rahim ve yumurtalık kanserlerinde büyük bir ameliyat gerçekleştikten sonra kadınlar aniden menopoza girebiliyor. Ayrıca bağırsak kanseri ameliyatı sonrasında hastaların vücudunda bir torbayla yaşamak zorunda kalması olumsuz etkiliyor. Çoğu zaman bu duru kendilerini cinsel yönden çekici bulmamasıyla ortaya çıkıyor. Vajina kanserlerinde uygulanan ışın tedavileri bu hastalığı ortaya çıkarabiliyor. Cinsel yaşamı olumsuz etkileyen bir diğer faktör ise vücut kitle indeksinde artıştır. Bu noktada bir düzensizlik varsa kişilerin buna göre hareket etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda hastaların bazıları cinsel ilişkiye karşı nasıl yaklaşması gerektiğini bilmiyor. Bu durumu çözmek ve atlatmak için doktorlardan ve uzmanlardan yardım almak gerekir.